Bezpečná Příbram

Policie informuje

Zpět na rozcestník

Akce ´Zebra se za Tebe nerozhlédne!´

Duben je měsícem bezpečnosti. Dopravní policisté se zaměřují nejen na řidiče, ale také na chodce. Dne 6. dubna se uskutečnila v Příbrami u 5. ZŠ dopravně preventivní akce s názvem „Zebra se na Tebe nerozhlédne!“. Policisté, kteří stáli v ranních hodinách v blízkosti školy, upozorňovali děti na principy správného přecházení vozovky. Odpoledne pak následovala přednáška v družině této školy. Hlavním cílem je preventivně působit na malé školáky, posílit v nich hlavní zásady při vstupu do vozovky a při této příležitosti je také obdarovat malým dárkem, úkolníčkem s vyobrazením zebry, reflexním odznáčkem nebo pexesem s dopravními značkami.

Chodci by měli vědět:

přechází se přes přechody, pokud jsou na dohled,

při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem,

před vstupem do vozovky musíme odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit,

je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,

při přecházení si musíme všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz nám dá přednost, v protijedoucím vozidle si ani motorista nevšimne, že někdo jde přes silnici,

musíme respektovat signalizaci, červená znamená stůj,

neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech!

pokud není přechod, můžeme komunikaci přejít na přehledných místech, ne před křižovatkou, v zatáčce apod.,

je nutné se 3x rozhlédnout - vlevo, vpravo a znovu vlevo,

je důležité nosit reflexní prvky, za šera nebo při hustém dešti je takto označený člověk vidět až na 200 metrů. Od února roku 2016 navíc platí nová povinnost chodců. Musí na sobě mít reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky za snížené viditelnosti, kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice. Jestliže chodec takto označen není, hrozí mu bloková pokuta do výše dvou tisíc korun.

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. V letošním roce došlo k navýšení platu a od loňského roku je vyplácen novým policistům náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 212, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky