Bezpečná Příbram

Podvodný bankéř, policista...

Zpět na rozcestník

Falešní bankéři nabídli seniorovi z Olomouce pomoc, obrali jej o téměř 200 tisíc

Na trik falešných bankéřů naletěl sedmašedesátiletý muž z Olomouce. Posílal peníze na údajně bezpečný účet a až ve své bance zjistil, že je obětí podvodu. Přišel o bezmála 200 tisíc korun. Novinky o případu v pondělí informovala policejní mluvčí Ivana Skoupilová. Muže podle ní kontaktovala žena, která se představila jako pracovnice banky, u které má účet. „Volající mu sdělila, že na jejich pobočku přišel muž, který si na jeho osobu chtěl vzít úvěr. Jelikož se jim toto jednání zdálo podezřelé, celou věc prověřují,“ uvedla mluvčí.

Následně žena seniora přepojila na dalšího pracovníka, který poškozenému nabídl, že mu může na pár měsíců zmrazit účet, nebo ať své peníze přepošle na bezpečný účet. „Senior byl sice nedůvěřivý, ale podvodníci jej dokázali různými praktikami přesvědčit. Muž postupoval přesně podle pokynů a v několika platbách odeslal ze svého účtu finanční prostředky ve výši přes 200 tisíc korun,“ konstatovala Skoupilová.

Jelikož se mu toto jednání pořád nepozdávalo, obrátil se telefonicky na svoji banku. Pracovnice banky zablokovala celý účet a jednu platbu ve výši 25 tisíc korun se jí dokonce podařilo stornovat. Poškozený tak přišel bezmála o 200 tisíc korun. „Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest,“ doplnila policejní mluvčí.

Policisté neustále informují o internetových podvodech a varují občany, aby byli opatrní a nikam na jiné účty své peníze nepřeváděli. Rada je jednoduchá. „Nevěřte cizím lidem a v případě obavy o své finance si své pochybnosti ověřte u své banky nebo na oficiální telefonní lince, kterou si uložte do svého telefonu,“ doporučila Nováková s tím, že podvodníci využívají důvěřivosti lidí.

Policie již minulý měsíc varovala, že kyberkriminalita v Česku je na vzestupu. „V roce 2023 policie registrovala 19 592 trestných činů, které byly spáchány v prostředí internetu. Je to o tisíc skutků více než v roce 2022. Trestná činnost v kyberprostoru každoročně narůstá a tvoří již téměř 11 % z celkové registrované kriminality v České republice,“ konstatoval Ondřej Penc z odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Zmiňovaná čísla samozřejmě zahrnují také podvody, které se soustředí na vylákání finančních prostředků. Kyberšmejdi nemusejí útočit pouze přes e-mail a SMS, ale klidně také prostřednictvím telefonních hovorů.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-falesni-bankeri-nabidli-seniorovi-z-olomouce-pomoc-obrali-jej-o-temer-200-tisic-40476637

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky