Bezpečná Příbram

Policie informuje

Zpět na rozcestník

Aquaplaning

Během 16 hodin se stalo na desetikilometrovém úseku dálnice D4 celkem osm dopravních nehod, kdy motoristé dostali za deště na mokré vozovce smyk, tzv. aquaplaning, a narazili do svodidel. Způsobená škoda přesáhla šest set tisíc korun. Nejčastěji řidiči včerejšího dne havarovali na 34 km dálnice ve směru na Prahu, a to v katastru obce Obořiště, a poté na 25 km ve směru na Strakonice, což je katastr obce Voznice. Jízdu nepřizpůsobili stavu komunikace šoféři ve věku od 22 do 70 let.

Co je vlastně aquaplaning? Jde o jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti vozidla na mokré vozovce, lze ho definovat jako ztrátu přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi vozovku a pneumatiky. Ty nezvládají odvádět dostatek vody z pod kol, čímž se před nimi vytváří tzv. vodní klín.

Jak mu předcházet? Základem je přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám a stavu vozovky, obecně lze řídi zpomalit a vyhnout se prudkému zatáčení.

Jak ho zvládnout? Nebrzdit, držet pevně volant, sešlápnout spojku a ubrat plyn.

 

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. V loňském roce došlo k navýšení platu a novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 212, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky