Bezpečná Příbram

Vishing - podvodný bankéř

Zpět na rozcestník

Varování nezabralo. Podvodníci obrali důvěřivce po telefonu o statisíce

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před podvodníky, kteří se zastřešují v telefonátech jeho jménem. Navzdory tomu sedli kyberzločincům na lep už první důvěřivci, kteří tak přišli o statisíce korun.

„Konkrétně v jednom z případů se takto povedlo vylákat z oběti více než půl milionu korun,“ konstatovali pracovníci NÚKIB.

Ti již před týdnem upozornili na to, že jde o promyšlený podvod, na který se mohou snadno nachytat i jinak ostražití jedinci: „Útočník využívá dva základní scénáře, kdy napodobuje reálná telefonní čísla NÚKIB a vydává se za zaměstnance úřadu nebo se vydává za zaměstnance bankovních institucí, volá z telefonních čísel podobných centrálním linkám bankovních domů a na zaměstnance NÚKIB se pouze odkazuje.“

Není příliš mnoho času, tvrdí podvodníci

V obou případech se nicméně podvodníci snaží své oběti na druhé straně telefonu přesvědčit, že není příliš mnoho času a že pokud chtějí své peníze ochránit, musí je převést na rezervní nebo záložní účet. „Zastřešují se přitom mimo jiné tím, že celá transakce je pod dozorem NÚKIB,“ poznamenali pracovníci úřadu.

„Pro větší důvěryhodnost pak používají útočníci jména zaměstnanců NÚKIB, která čerpají pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů. Jedním z jejich podpůrných argumentů je, že si lze jméno zaměstnance ověřit telefonicky přímo u NÚKIB nebo ze zmíněných veřejně dostupných zdrojů,“ varovali pracovníci kyberúřadu s tím, že jde samozřejmě o podvod.

Zároveň lidem poradili, že pokud se stanou cílem, či dokonce obětí takového útoku, mají neprodleně kontaktovat svou banku a následně i policii. Zvýší tak šanci, že o své peníze nepřijdou.

Více na: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-varovani-nezabralo-podvodnici-obrali-duverivce-po-telefonu-o-statisice-40441204

Další články:

Aktuální téma

Dotazník: Bezpečná Příbram

Vyplňte nám prosím dotazník, jak bezpečně se cítíte v našem městě.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky