Bezpečná Příbram

Policie informuje

Zpět na rozcestník

Větší postihy za dopravní přestupky

Minulý týden proběhla na Příbramsku dopravní akce, která byla zaměřena zejména na požívání alkoholu před jízdou. Předchozí týden byla uskutečněna pro změnu speciální kontrola se zaměřením na dodržování stanovené rychlosti. Policisté zjistili 3x překročení rychlosti, 2x jízdu pod vlivem alkoholu, 8x nepoužití bezpečnostního pásu, 6x telefonování za jízdy, 6x nevyhovující technický stav vozidla, 1x jízdu na dálnici bez poplatku a 1x trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Na pokutách vybrali celkem 41 tisíc korun a osm řidičů bude ještě řešit správní orgán.

Dle novely zákona o silničním provozu došlo ke změnám v bodovém systému, cílem je přinést více bezpečnosti na silnice. Za držení telefonního přístroje při řízení v ruce dříve hrozila pokuta na místě do jednoho tisíce korun, nyní je to 2,5 – 3,5 tisíce korun, ve správním řízení z původních až 2,5 tisíce korun činí nyní správní trest 4 až 10 tisíc korun. Zpřísnilo se i přidělení bodů ze dvou na čtyři.

Co se týká řízení pod vlivem návykových látek, dříve ve správním řízení hrozila pokuta 2,5 až 20 tisíc korun a maximálně rok zákazu řízení, nyní je správní trest ve výši 7 až 25 tisíc korun a zákaz řízení na dobu až 1,5 roku. Pokud řidič odmítne podrobit se vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo drogou, stanovuje mu nyní zákon pokutu ve výši 25 až 75 tisíc korun a zákaz řízení na dobu 1,5 až 3 roky (dříve pokuta maximálně 50 tisíc korun a až dva roky zákazu řízení).

Pokud řidič překročí rychlost v obci o 40 km/h a mimo obec o 50 km/h činil dříve správní trest 5 až 10 tisíc korun a až roční zákaz řízení, nyní je pokuta ve výši 7 – 25 tisíc korun a až 1,5 roku zákazu řízení. Zpřísnilo se přidělení bodů z pěti na šest. Jestliže překročí motorista rychlost v obci o 20 km/h a mimo obec o 30 km/h pak činí pokuta na místě 2,5 – 3,5 tisíc korun, ve správním řízení 4 – 10 tisíc korun a budou za tento přestupek přiděleny čtyři body (dříve pokuta na místě maximálně 2,5 tisíce korun, ve správním řízení až 5 tisíc korun a tři body).

 

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky