Bezpečná Příbram

Podvody využívající celebrity

Zpět na rozcestník

Vypadá to na investiční podvod, varovala banka. Muž přesto statisíce poslal

Vidina tučného zisku při investování na americké burze zastřela mysl muži středního věku z okolí Hranic na Přerovsku. Půjčil si statisíce korun a nedbal přitom ani varování své banky, že by se mohl stát obětí investičního podvodu. Tak se i stalo. Nyní bude muset peníze splácet. Novinky o tom v úterý informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Vše se podle ní odehrálo v průběhu března. Muže velmi dobře zmanipuloval investiční odborník, který reagoval na to, že se nechal zlákat klamavou reklamou nabízející výhodné investování do akcií. Poškozený uhradil vstupní poplatek ve výši dvou tisíc korun. „Pracovník společnosti ho pak přiměl k tomu, aby si stáhl do svého počítače program pro vzdálený přístup a svými komunikačními schopnostmi ho přemluvil, aby si zřídil u své banky půjčku ve výši 700 tisíc korun,“ uvedla Zajícová.

To také muž nakonec po pár dnech udělal. Obchodník s ním komunikoval prostřednictvím sociální sítě a poslal mu smlouvu, kde bylo uvedeno, že garantovaný zisk je 42 procent, a to pouhý jeden týden po přijetí částky 700 tisíc korun. „Ve dvou částkách tedy investor peníze, určené k obchodování s akciemi na americké burze, odeslal. O pět dní později dostal informaci, že investice proběhla úspěšně a na jeho účet mu bude zaslána původní investice plus výnos, což dohromady činilo 1 039 050 korun,“ konstatovala mluvčí.

Podvodník zaslal poškozenému potvrzení, že platba byla odeslána, ale mělo to samozřejmě háček. V potvrzení o stavu transakce bylo uvedeno, že banka čeká na doložení uhrazení daní ve výši necelých 188 000 korun. Ty ale poškozený neměl. Neznámý poradce ho tedy přiměl k tomu, aby si půjčil další peníze. „Muž si u své banky sjednal expresní půjčku ve výši 70 tisíc korun, která mu byla schválena. Další transakce na jeho účtu mu banka zamítla a varovala ho, že by mohl být obětí investičního podvodu,“ podotkla Zajícová.

Na toto varování ale muž nedbal a peníze ve své bance v celkové částce 140 tisíc korun, včetně nové půjčky, vybral v hotovosti a ty poté na základě pokynů poradce vložil postupně na svůj další bankovní účet vedený u jiné společnosti. „Následně požadovanou částku odeslal ve třech platbách na účet, který mu pachatel sdělil. I v tomto případě byl přitom bankou varován, že by mohl být obětí podvodu,“ poznamenala mluvčí.

Pachatel pak podle ní poškozeného uklidnil, že teď už nic nebrání tomu, aby mu byla celá částka vyplacena. Ten čekal do pondělí, ale nic nepřišlo, a tak se obrátil na policisty.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-vypada-to-na-investicni-podvod-varovala-banka-muz-presto-statisice-poslal-40465519

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky