Bezpečná Příbram

Romance Scam, dědictví, výhry

Zpět na rozcestník

Romance Scam, dědictví, výhry

Romance Scam je označení pro podvod, jehož základem je zneužití oběti (zpravidla seniora) prostřednictvím nabídnutí romantického vztahu (který je zpravidla zakončen nabídkou k sňatku), přičemž v průběhu komunikace pachatel/pachatelka od oběti vyláká peněžní prostředky.

Též se uvádí i termín Love419, Scam419, Romantické podvody, Romance Fraud. 

A proč název Scam 419? Původ tohoto názvu pochází z 80. let, kdy se ještě v písemné podobě začaly objevovat dopisy odesílané například údajným ředitelem Nigerijské Národní Petrolejářské Korporace s nabídkou převodu 20 milionů dolarů se slíbeným podílem 30 %. Následně byla i řada jiných „nigerijských“ variant, a protože v nigérijském trestním řádu, který popisuje tento způsob finančních podvodů, je ustanoven v §419, zdomácněl název podvod 419 – Scam 419.

Dědictví - v našem případě podvodné dědictví spočívá v kontaktu zpravidal e-mailem či na sociální síti ze strany někoho výše postaveného, například zaměstnance ministerstva, notáře apod. z jiné země než České republiky s tím, že dotyčný vytipovaný člověk zdědil od možného příbuzného, který v dané zemi zemřel, velké množství peněz. Po následné komunikaci je ovšem potřeba zaplatit daň, clo a jiné poplatky, zaslané na zahraniční bankovní účty či formou kryptoměn.

Výhry - jedná se o případy, ve kterých podvodníci zasílají SMS, e-maily či jiným způsobem lákají oběti na různé druhy výher, jako například Covidová loterie, výhra ministerstva sociálních věcí a jiné. 

24. 12. 2023 - Romance Scam, dědictví, výhry

Žena z Prostějovska se nechala ošálit princem z Dubaje

Zamilovala se a přišla o téměř dva miliony korun.

23. 10. 2023 - Romance Scam, dědictví, výhry

Falešní američtí vojáci připraví své naivní oběti o životní úspory

I přes neustálé varování nejen Policie ČR, neustálé uvádění příběhů podvodů počty podvedených a finanční částky neustále stoupají.

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky