Bezpečná Příbram

Vishing - podvodný bankéř

Zpět na rozcestník

Máte skoro milion v bitcoinové peněžence, lákal podvodník. Žena si nainstalovala, co potřeboval

Tak lákavá byla pro šedesátnici ze Šumperka vidina snadného zisku téměř jednoho milionu korun, že poskytla podvodníkovi všechny údaje, které potřeboval, aby se dostal na její účet. Nakonec ji připravil o 40 tisíc korun.

O dalším z řady podvodů, kdy lidé z neopatrnosti poskytnou podvodníkům citlivá data, Novinky informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muž, který mluvil plynně česky bez jakéhokoli přízvuku, nešťastnici kontaktoval telefonicky v průběhu letošního února v místě jejího bydliště v Šumperku. Sdělil jí, že má v bitcoinové peněžence uloženou hotovost 950 tisíc korun, čemuž uvěřila. „Dál jí řekl, že pokud si chce peníze nechat převést na svůj účet, je nezbytné, aby si nainstalovala programy pro vzdálený přístup,“ popsala mluvčí.

Jakmile měl podvodník, co potřeboval, přiměl ženu, aby se přihlásila do svého bankovního účtu. „Poté se řídila jeho pokyny a potvrzovala, co jí bylo řečeno. Následně ale zjistila, že jí z účtu zmizelo dvacet tisíc korun. Stejnou sumu pak pachatel získal díky tomu, že se vydával za poškozenou a přitom využil její fotografie z občanského průkazu a sjednal u nebankovní společnosti půjčku na výše uvedenou částku,“ popsala Zajícová.

Policisté opakovaně radí, aby si lidé za žádných okolností nestahovali do počítačů či mobilů aplikace doporučené z nedůvěryhodných zdrojů a nevyplňovali do nich citlivá data.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-mate-skoro-milion-v-bitcoinove-penezence-lakal-podvodnik-zena-si-naistalovala-co-potreboval-40467465

Další články:

Aktuální téma

Policie přijímá do svých řad nové kolegy

Policie ČR neustále hledá nové kolegy na volná služební místa. Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky