Bezpečná Příbram

Policie informuje

Zpět na rozcestník

Den seniorů

První den v měsíci říjnu je již od roku 1991 oslavou Mezinárodního dne seniorů. Je určen k oslavě starších lidí a k upozornění na jejich důležitou roli v naší společností. Někteří lidé je však nerespektují a navíc se k nich chovají jako lidské hyeny. Jak jinak nazvat ty, kteří dokáží podvést a okrást seniory

Co se týká podvodů, jsou dříve narození pro podvodníky snadnou kořistí, už tím, že jsou např. velmi důvěřiví, méně mobilní, hůře slyší nebo jim chybí sociální kontakt. Pachatelé využívají různé finty – tvrdí, že nesou přeplatek za elektřinu nebo jednorázové zvýšení důchodu, snaží se předstírat zájem o nemovitost nebo o výkup želeného šrotu, nabízejí pomoc v podobě donášky jídla, potřebují údajně rozměnit peníze nebo si nutně odskočit na toaletu apod. Základní radou je neotvírat neznámý lidem, jedině pokud se důvěryhodně prokáží.

Podvody se však nyní množí v on-line prostředí, který se stal součástí našeho běžného života. I seniory mohou podvést pachatelé reagující na inzeráty, kdy se vydávají za falešné kupující předstírající zájem o prodávané zboží. Mohou se vydávat také za bankéře či policisty tvrdící, že jim někdo chce napadnout účet. Někteří podvodníci nabízejí velmi výhodné zhodnocení jejich úspor nebo jde o seznámení přes internet s vidinou společného života. V kyber prostředí se máme chovat jako v běžném životě, na ulici bychom nikomu jen tak do ruky nedali naši platební kartu nebo klíč od domu. Nyní mají nejen starší občané možnost seznámit se s konkrétními případy kyberpodvodů v rámci projetu „Mysli, než klikneš“ na odkaze https://www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita.

Další články:

Aktuální téma

Dotazník: Bezpečná Příbram

Vyplňte nám prosím dotazník, jak bezpečně se cítíte v našem městě.

zobrazit více

Rychlý kontakt

Policie České republiky
Obvodní oddělení Příbram
Žežická 498, 261 23
Příbram V - Zdaboř

Tísňové volání:
158
Státní linka:
974 879 760

Městská policie Příbram
nám. T.G.M. čp. 121, 261 01
Příbram I

Tísňové volání:
156
Státní linka:
318 624 245

více kontaktů kontakt na střážníky